Vyberte stránku

Právě procházím krabici s účtenkami a připravuji veškeré potřebné dokumenty pro moji účetní, aby mi připravila daňové přiznání za minulý rok 2016 a přitom přemýšlím, kolik by mě mohlo stát být zaměstnaná? Nedalo mi to a spočítala jsem si to. Věděla jsem, že zaměstnání je drahý špás, ale i tak jsem byla překvapená jaká suma mi vyšla.

Také jsem si vzpomněla, jak jsem s přítelem před několika měsíci navštívili naše kamarády a oni řešili kolik jim z příjmu odchází státu. Víte kolik zaplatíte ze svého příjmu třeba na daních? Zkuste sebrat odhavu a podívejte se do výplatnice, já vám za chvíli prozradím jak vysokou daň jsem zaplatila já ze svého příjmu a asi mi to ani neuvěříte.

Vlastně mě na tuto myšlenku hlavně přivedl můj klient, který mi včera řekl svůj hrubý příjem. On ale jako zaměstnanec s hrubým příjmem vůbec nedisponuje, na účet mu přece chodí až čistý příjem. Tohle je jeden ze zásadních rozdílů mezi zaměstnáním a podnikáním.

Rozdíl mezi příjmem jako zaměstnanec nebo podnikatel

Jsem podnikatelka a tak beru sama na sebe odpovědnost platit si zdravotní, sociální a daň a s tím související administrativu (jednou za rok se to dá přežít). Díky tomu mi na účet chodí hrubý příjem. Zaměstnanec se této zodpovědnosti zbavuje a tak s jeho hrubým příjmem disponuje zaměstnavatel, který za něj odvede veškeré povinné státní odvody a na účet už mu pošle čistou mzdu. Nemusí se tak o nic starat, ale zaplatí za to.

Jako velkou výhodu beru, že si můžu výši svého příjmu ovlivnit. Jistota v zaměstnání je draze zaplacena.Přitom jak velká to opravdu jistota je?

Nejsem žádná mzdová účetní, mám jen ze školy základy účetnictví, takže jsem svůj výpočet spočítala spíše logickou cestou. Škoda, že nás to neučí ve škole. Věřím, že kdyby si lidi spočítali kolik je zaměstnání doopravdy stojí, tak by začali alespoň přemýšlet nad živností.

Jako podnikatelka vydělám o 21 300 Kč měsíčně víc než v zaměstnaneckému poměru

Jak jsem na to přišla? Celkem jednoduše a podíváme se na to spolešně. Za rok 2015 jsem ve svém daňovém přiznání měla hrubý příjem 1 102 705 Kč, měsíčně to vychází na 91 892 Kč. Kdybych byla zaměstnanec, tak zaměstnavatel by z tohoto hrubého příjmu odvedl 16 410 Kč daň a sociální a zdravotní pojištění 10 109 Kč. Na účet by mi měsíčně přišlo v průměru 65 373 Kč. Spočítala jsem to na kalkulačce na internetu zde >>>

Zaměstnaná nejsem, takže mě na účet přišlo každý měsíc 91 892 Kč (průmer), z toho jsem zaplatila sociální a zdravotní pojištění 4 453 Kč a to jsem si doteď myslela, že je moc. Dále jsem ze svého přijmu zaplatila daň 2 985 Kč za celý rok, takže daň mě stála měsíčně 249 Kč. Ještě jsem započítala jeden důležitý výdaj a to je účetní, které jsem zaplatila 6 200 Kč za rok nebo jinak 517 Kč měsíčně. Můj čistý příjem byl 86 673 Kč měsíčně. 

Jako podnikatelka tedy vydělám o 21 300 Kč měsíčně víc než jako zaměstnanec, to je 255 600 Kč ročně. Tahle pěkná částka by byla odvedena státu, kdybych byla zaměstnaná, ale jako podnikatelka si za to teď můžu něco koupit. 🙂

Zkuste si teď spočítat, podle mého návodu kolik vás stojí vaše jistota a zda se vám za ni ty peníze opravdu vyplatí… Potom máte 3 možnosti – buď vše zůstane tak jak doposud nebo se zkusíte se zaměstnavatelem domluvit, že pro něj budete dělat na živnost anebo můžete začít dělat sami na sebe.

Další inspiraci můžete čerpat z mého eBooku 8 kroků k úspěšnému podnikání ve financích ve 21. století. Aneb jak vlastně začít?   

Přidat komentář

komentářů