Na svou cestu jsem se vydala do Asijských zemí s cílem ušetřit, vše si zařizuji sama, zjišťuji sama na místě a snažím se co nejvíce žít s místními, abych neplatila turistické ceny, ale žila doslova za babku. Na Bali se mi to moc nedařilo.
Neočekávejte zde super ceny, dovolená na Bali stojí stejně jako když vyrazíte někam u nás. Ceny jsou vysoké až přemrštěné asi skrz velké množství turistů z Austrálie a Ameriky a ti mají o dost jiné platy, jak mi. Pokud chcete vykompenzovat drahou letenku levným pobytem v Asii, tak zvolte raději jinou zemi, třeba Thajsko, Vietnam.
Všechny uvedené ceny jsou v rupiích, místní měně. Kurz rupie ČNB 14:30, 16.3.
1000 IDR = 1,5030 Kč
LETENKY
Jakou máš zkušenost? Je lepší je koupit dopředu nebo těsně před termínem?
Určitě dopředu. Na tyto dlouhé lety se vyplatí koupit letenky minimálně 3 měsíce dopředu, dokud nejsou místa v letadle moc vyprodaná. Letenky kupuji přes Skyscanner nebo Kiwi.com. Ještě před nákupem si zkontroluji, jestli u vybrané letecké společnosti nejsou levnější.
Těsně před termínem můžete koupit letenky za velice zajímavou cenu, ale tyto last minute letenky seženete až na letišti těsně před odletem po uzavření check-in. Pokud někdo nedorazí nebo to prostě nestihl, tak letecké společnosti vám rádi prodají jeho sedadlo za lepší cenu.
DOPRAVA
Nejlepší a nejlevnější varianta je skútr, ale ne každý bude mít odvahu zvládnout provoz na tomto přelidněném ostrově. Doprava je na první pohled dost chaotická, ale má svůj systém.

Skútr jsem měla mega dobrý za mega dobrou cenu 500.000 rupií na měsíc. Litr benzínu stál 7000 rupií a plná nádrž vydrží dle tipu skútru na 100 – 200 km. Hlavně zkontrolujte, zda skútr svítí, má obě zpětné zrcátka a hlavně funkční klakson, bez toho se neobejdete. Někoho by mohlo překvapit, že se zde řídí vlevo, ale není třeba se toho bát, je to úplně v pohodě, budete jezdit, jak ostatní a ani vám to nepřijde. 😉

Pokud chcete ušetřit za taxík, tak aplikace Uber a Grab (asijský brácha Ubru) jsou nutností. Anebo zde funguje i super služba taxi skútr, je to velice levná možnost dopravy a v Kutě, Seminyaku a podobně i nejrychlejší. Skútr taxi si můžete objednat přes zmíněné aplikace. Nejčastější je Grab a na ulici ho poznáte tak, že bude mít zelenou bundu a helmu. Navíc by neměl být i problém vás převést i s kufrem, na skútru umí odvést i prase, tak bych se toho nebála.
Jak se dostat z letiště?
Draho taxíkem, jak jsem popsala výše. Na letišti je wifi, takže otevřete apku Grab, omrkněte cenu a poté smlouvejte s taxikáři na letišti nebo si rovnou objednejte Grab taxi.
Pokud jste větší skupina, tak si můžete objednat transit přes Kura-Kura bus nebo na internetu je velká nabídka řidičů, kteří vás velice rádi z letiště odvezou. Pokud jedete sami, tak určitě skútr taxi, objednáte si je přes apku nebo je najdete na silnici za garážemi. Nebo využijte další možnost dopravy.
Levně se můžete přiblížit ke své lokalitě místním busem, je to jediná městská doprava, kterou jsem zvládla zjistit a je skvělá. Jedna jízda stojí 7.000 rupií na osobu, autobus jede šesti směry (více foto níže) na místní nádraží, vystoupit můžete po cestě nebo dojet na nádraží a vzít si další minibus a dojet do cílové destinace anebo zbytek cesty vyřešit taxíkem.
Autobus je pěkný, velký a modrý. Najdete ho za letištěm, když vyjdete z budovy do letištní haly, pozdravíte se s taxikářema, projdete za ně a vyjdete ven, před vámi už bude garáž, tak do ní nepůjdete a dáte se vlevo k ceduli. Foto cedule najdete zde >> Označení místa na mapě najdete tady.
UBYTOVÁNÍ
Ubytování jsem řešila až na místě, prvně jsem chtěla vidět lokalitu, bazén a pokoj a pokud jsme se domluvili na ceně, tak jsem zůstala nebo jsem šla dál. Nemusíte mít strach, že nebudete kde mít složit hlavu, vždycky se něco najde. Já jsem moc času na ubytování netrávila, takže jsem neměla moc velké nároky na ubytování. Nicméně pokud jedete na dva týdny, tak chápu, že nechcete ztrácet čas tím, kde složit hlavu.
Moje doporučení k rezervaci ubytování dopředu. Myslete na to, že fotky neodráží skutečnost, navíc jsou staré, udělané ještě před tím, než na ubytování někdo bydlel. Věnujte výběru více času, zprostředkovatelům nevěřte, jejich cílem je prodat. Důležité a na Bali obzvláště jsou recenze, přečtěte si je a věřte lidem, co tam byli před vámi.
Ještě je dobré si najít ubytování na Google maps, ať víte, kde se přesně ubytování nachází a co je poblíž. Občas se najde pěkné ubytování, za super cenu v lokalitě, kde se ani nemáte kde najíst. Jinak obecně cena ubytování na Bali není moc příznivá, oproti Thajsku a Vietnamu je dost drahé a horší kvalita.
Ubytování hledám přes Google maps, Booking.com, Agoda.com (mladší brácha bookingu) a Airbnb.
Spíš dostanete část peněz zpět. Mám vyzkoušeno a funguje to. 🙂
Můžete získat slevu na ubytování ve výši 350 Kč od Booking.com, podmínkou je mít rezervaci min. za 700 Kč bez dalších poplatků. Stačí, když použijete můj odkaz, KLIKNĚTE TADY >>
Po rezervaci vám přijde potvrzení o odměně do emailu. Další sleva ve výši 375 Kč od Airbnb, podmínkou je mít rezervaci minimálně za 1.400 Kč a použít odkaz TADY >>
JÍDLO
Dostupné je všude, na každém rohu, na každé ulici, popřípadě si je můžete nechat dovést i na skútru přes aplikaci Go-jet. Levné? Ano i ne. Záleží totiž na tom, kde jíte. V restauracích pro turisty jsou stejné ceny jako u nás, ne-li dražší (orientačně kolem 100k jedno jídlo). Na ulici s místními se najíte za mnohem méně (kolem 30k jedno jídlo).
Určitě vyzkoušejte místní polívku (Bakso ayam) ze skútru, cena je 15 – 20k a je výborná, rýžové nudle a kuřecí knedlíčky.
Voda 1,5l stojí 7.000 – 15.000 rupií
Smoothie 30.000 rupií
Pivo Bintang 0,5l stojí kolem 37.000 – 55.000 rupií
Mé oblíbené místa a pár dobrých tipů pro vás:
- Jídlo – Sate House – dejte si tam Sate, mají je nejlepší a za bomba cenu. Je to rýže, ugrilované kuřecí maso na špejli a arašídová omáčka. 6 špejlí za 23k a 10 kusů za 38k.


- Jídlo – u benzínky – pro odvážnější, na ulici večer rozdělají stoly a židle, normálně na chodníku před obchodem, který už má zavřeno. Kuře s rýží za 17k. Vždy čerstvé.
- Jídlo – Sweet Orange Warung Ubud – restaurace v rýžovém poli, cena je velmi příjemná a jídlo výtečné.


- Jídlo – Warung Amphibia – čerstvé grilované ryby. Rybu jsem na Bali nikde neriskovala, neslyšela jsem na ně moc chvály, nicméně tenhle Warung je hned u moře, takže ryby byly čerstvé a výborné. Cena suprová, pivo skoro levněji, jak v obchodě a posezení na pláži. Co víc si přát? 🙂 A pokud se sem vydáte, tak ochutnejte i jejich brambůrky, byly výborné.
- Posezení a čumenda – Char Char Bar & Grill – můžete si dát drink a posedět na schodech s výhledem do ulice.

- Jídlo, bar, párty – Sky Garden Bali – pokud se chcete nadlábnout, tak běžte na 20h, koupíte si vstup za 100k a můžete si dát jídlo z rautu a drink z nabídky, neomezeně až do 21h. Potom už platíte nebo jdete pryč. Nicméně v noci zde začne pořádná párty, ale když odejdete, platíte vstup znovu.
- Migore – nudle
- Kuře – ayam
- Vejce – telur
- Cukr – Gula
- Mléko – Susu
- Chci platit, prosím – Mau bajar tolong
- Bakso ajam – polívka s kuřecíma kuličkama
LOKALITA

Tak tohle je hodně náročný požadavek. Kuta, Canggu, Seminyak jsou hlavní turistické části, takže je zde nejvíce restaurací, barů, diskoték, ale na druhou stranu extrémní ruch a velké zácpy na silnicích a také draho. A ani pláž se mi tu nelíbila, byla špinavá (mění se to dle ročního období), ale také plná lidí a otravných prodejců.
Za mě bych pobyt nesměřovala na jedno jediné místo, ale stěhovat se s kufrem každé 3 dny je také blbost, takže jsem zvolila 2 strategické místa – jedno je poblíž krásných plážích a druhé je blízko nádherné přírodě.
Nádherné pláže jsou úplně na jihu ostrova a nejblíže je k nim město Jimbaran, kde je i pestrý večerní život. Ubytujte se někde na kraji, centrum je ještě hodně rušné. Zde hned můžete navštívit pláž Dreamland Beach, ze které se dá pozorovat západ slunce. Do půl hodinky jízdy na skútru můžete být na dalších krásných plážích (Melasti beach, Green Bowl beach a Pandawa beach) a zajímavých místech (Pura Luhur Uluwatu, Alila Villas Uluwatu).
Druhé místo, kde strávit část vaší dovolené je určitě turistický Ubud. Stojí za návštěvu, nicméně k moři je odtud daleko, proto si raději zařiďte ubytování s bazénem. Přímo v Ubudu můžete navštívit Opičí park, kde můžete opice i krmit a fotit se s nimi, ale pozor na mobil a na věci, opice kradou a hodně. Zajděte si na procházku na Campuhan Ridge Walk anebo můžete navštívit hinduistický chrám Pura Taman Saraswati.
Z Ubudu můžete vyrazit na další krásné místa, které jsou do hodiny jízdy na skútru. Za návštěvu určitě stojí známé Rýžové terasy (v zajímavých místech si přečtěte, jak to tam chodí), kousek o Rýžových teras můžete navštívit krásný hinduistický chrám Pura Tirta Empul, kde vyvěrá svatý pramen, bazén s posvátným pramenem najdete za bazény, kde se věřící omývají. Také můžete vyrazit na Bali swing, kde se můžete zhoupnout na houpačkách v údolí, kde pod sebou budete mít řeku s vodopádem. A v blízkém okolí Ubudu se také nachází krásné vodopády Tibumana Waterfall a Waterfall Kanto Lampo.
Kde mi v Ubudu chutnalo? Zde jsem navštívila i nějaké turistické restaurace a nejvíce jsem byla spokojená v Sweet Orange Warung a Clear cafe. A také jsem objevila místo s italskou pizzou, takže až budete mít chuť na nějakou prasečinku, tak si zajeďte do Fuzion Cafe.
ZAJÍMAVÁ MÍSTA
Pláže – Melasti Beach a Green Bowl Beach. Vodu a ovoce sebou, na těchto plážích nejsou restaurace, jen sem tam něco místní báby nabízí, kokos zde seženete. Za mě nejkrásnější pláže na Bali. Před sluncem se můžete schovat pod skálu. Připravte se, že budete bez signálu. 🙂 Na Melasti Beach jsou na začátku i lehátka, ale já chodila vždy dozadu, kde je větší klid. Ještě je zde jedna krásná pláž, která je rušnější, ale zase jsou zde restaurace, pokud plánujete celý den na pláži, tak raději jeďte na Pandawa Beach.





Chrámy jsou na Bali na každém rohu, ale za návštěvu podle mě stojí jen 4: nejznámější Ulun Danu Beratan Temple, Titra Gangga, Temple Of Lempuyang Luhur, ze kterého je skvěle vidět sopka Gn. Agung. A ještě jeden, kousek o Rýžových teras můžete navštívit krásný hinduistický chrám Pura Tirta Empul, kde vyvěrá svatý pramen, bazén s posvátným pramenem najdete za bazény, kde se věřící omývají.








Lombok – Gili Islands – Mirka na těchto ostrovech strávila přes 2 týdny, zamilovala si je a napsala moc pěkný článek včetně toho, jak se sem z Bali dostat. Článek Stále věřím v ráj najdete zde >>
Nusa Penida – maličký ostrov kousek od Bali, strávili jsme tu 3 nádherné dny. Michal popsal náš výlet opět včetně toho, jak se sem dostat ve článku Ostrov NUSA PENIDA – povinná zastávka na cestě po Bali >>
Waterfall Tegenungan – doslova turistická atrakce. Je to nejbližší vodopád od turistických míst, takže je zde přelidněno a budete muset prvně projít několika stánky s oblečením a restauracemi. U vodopádu je několik nesmyslů jako betonové srdce s nápisem I love waterfall. Zbytečná cesta.
Pokud chcete klidnou dovču, bez extrémního návalu turistů, hluku oblastem Kuta, Seminyak, Canggu a Sanur. Všeho moc, moc turistů, moc indonésanů, moc kolon. Jeďte na druhou stranu ostrova do Loviny, tam je ještě staré, krásné Bali.