Vyberte stránku
Na Bali a okolních ostrovech jsem strávila skoro 2 měsíce, prosinec 2017 a leden 2018. Ráj jsem sice neobjevila a ani mě tento ostrov nijak nenadchnul, nicméně díky svému pobytu mám spoustu informací, které vám můžou při plánovaní dovolené na Bali hodně pomoci. Článek je spíše praktický a měl by vám pomoci naplánovat vaši dovolenou.

 

Na svou cestu jsem se vydala do Asijských zemí s cílem ušetřit, vše si zařizuji sama, zjišťuji sama na místě a snažím se co nejvíce žít s místními, abych neplatila turistické ceny, ale žila doslova za babku. Na Bali se mi to moc nedařilo.

 

Neočekávejte zde super ceny, dovolená na Bali stojí stejně jako když vyrazíte někam u nás. Ceny jsou vysoké až přemrštěné asi skrz velké množství turistů z Austrálie a Ameriky a ti mají o dost jiné platy, jak mi. Pokud chcete vykompenzovat drahou letenku levným pobytem v Asii, tak zvolte raději jinou zemi, třeba Thajsko, Vietnam.

 

Všechny uvedené ceny jsou v rupiích, místní měně. Kurz rupie ČNB 14:30, 16.3.

1000 IDR = 1,5030 Kč

LETENKY

Jakou máš zkušenost? Je lepší je koupit dopředu nebo těsně před termínem?

 

Určitě dopředu. Na tyto dlouhé lety se vyplatí koupit letenky minimálně 3 měsíce dopředu, dokud nejsou místa v letadle moc vyprodaná. Letenky kupuji přes Skyscanner nebo Kiwi.com. Ještě před nákupem si zkontroluji, jestli u vybrané letecké společnosti nejsou levnější.

Těsně před termínem můžete koupit letenky za velice zajímavou cenu, ale tyto last minute letenky seženete až na letišti těsně před odletem po uzavření check-in. Pokud někdo nedorazí nebo to prostě nestihl, tak letecké společnosti vám rádi prodají jeho sedadlo za lepší cenu.

DOPRAVA

Jak se dopravovat po ostrově?

 

Nejlepší a nejlevnější varianta je skútr, ale ne každý bude mít odvahu zvládnout provoz na tomto přelidněném ostrově. Doprava je na první pohled dost chaotická, ale má svůj systém

Učila jsem se od místních, zapomněla jsem na naše pravidla, nedívala jsem se doprava, doleva, jezdila jsem podle nich a přizpůsobila jsem se. Ťukťuky ani vlak tu nenajdete a něco jako městská doprava tu je, ale řekla bych, že ji nikdo nepoužívá, všichni mají skútr, takže se mi nepodařilo o ní nic moc zjistit, i místní ji neznají.

 

Skútr jsem měla mega dobrý za mega dobrou cenu 500.000 rupií na měsíc. Litr benzínu stál 7000 rupií a plná nádrž vydrží dle tipu skútru na 100 – 200 km. Hlavně zkontrolujte, zda skútr svítí, má obě zpětné zrcátka a hlavně funkční klakson, bez toho se neobejdete. Někoho by mohlo překvapit, že se zde řídí vlevo, ale není třeba se toho bát, je to úplně v pohodě, budete jezdit, jak ostatní a ani vám to nepřijde. 😉

Je možné také využít autobusovou dopravu pro turisty Kura-Kura bus. Je tu více společností, ale ty jsem neměla možnost využít, takže je neznám. S Kura-Kura bus se dostanete na všechny hlavní turistické místa, které na Bali jsou. Lze zaplatit konkrétní jízdu nebo zakoupit třídenní pas za 150.000 rupií.
A pak je tu jistě ještě nejdražší možnost taxík. Těch tu je požehnaně a taxikáři se vás budou snažit natáhnout ještě víc, jak v Praze. Takže ještě, než do taxíku sednete, tak si domluvte cenu, vydržte a smlouvejte. Doporučuji hned začít na poloviční ceně, co vám navrhl taxikář a nebojte se toho, on vás stejně nakonec vezme.

 

Pokud chcete ušetřit za taxík, tak aplikace Uber a Grab (asijský brácha Ubru) jsou nutností. Anebo zde funguje i super služba taxi skútr, je to velice levná možnost dopravy a v Kutě, Seminyaku a podobně i nejrychlejší. Skútr taxi si můžete objednat přes zmíněné aplikace. Nejčastější je Grab a na ulici ho poznáte tak, že bude mít zelenou bundu a helmu. Navíc by neměl být i problém vás převést i s kufrem, na skútru umí odvést i prase, tak bych se toho nebála.

 

Jak se dostat z letiště?

 

Draho taxíkem, jak jsem popsala výše. Na letišti je wifi, takže otevřete apku Grab, omrkněte cenu a poté smlouvejte s taxikáři na letišti nebo si rovnou objednejte Grab taxi.

Pokud jste větší skupina, tak si můžete objednat transit přes Kura-Kura bus nebo na internetu je velká nabídka řidičů, kteří vás velice rádi z letiště odvezou. Pokud jedete sami, tak určitě skútr taxi, objednáte si je přes apku nebo je najdete na silnici za garážemi. Nebo využijte další možnost dopravy.

Levně se můžete přiblížit ke své lokalitě místním busem, je to jediná městská doprava, kterou jsem zvládla zjistit a je skvělá. Jedna jízda stojí 7.000 rupií na osobu, autobus jede šesti směry (více foto níže) na místní nádraží, vystoupit můžete po cestě nebo dojet na nádraží a vzít si další minibus a dojet do cílové destinace anebo zbytek cesty vyřešit taxíkem.

Autobus je pěkný, velký a modrý. Najdete ho za letištěm, když vyjdete z budovy do letištní haly, pozdravíte se s taxikářema, projdete za ně a vyjdete ven, před vámi už bude garáž, tak do ní nepůjdete a dáte se vlevo k ceduli. Foto cedule najdete zde >> Označení místa na mapě najdete tady.

UBYTOVÁNÍ 

Rezervace ubytování dopředu nebo na doporučení?

 

Ubytování jsem řešila až na místě, prvně jsem chtěla vidět lokalitu, bazén a pokoj a pokud jsme se domluvili na ceně, tak jsem zůstala nebo jsem šla dál. Nemusíte mít strach, že nebudete kde mít složit hlavu, vždycky se něco najde. Já jsem moc času na ubytování netrávila, takže jsem neměla moc velké nároky na ubytování. Nicméně pokud jedete na dva týdny, tak chápu, že nechcete ztrácet čas tím, kde složit hlavu.

 

Moje doporučení k rezervaci ubytování dopředu. Myslete na to, že fotky neodráží skutečnost, navíc jsou staré, udělané ještě před tím, než na ubytování někdo bydlel. Věnujte výběru více času, zprostředkovatelům nevěřte, jejich cílem je prodat. Důležité a na Bali obzvláště jsou recenze, přečtěte si je a věřte lidem, co tam byli před vámi.

 

Ještě je dobré si najít ubytování na Google maps, ať víte, kde se přesně ubytování nachází a co je poblíž. Občas se najde pěkné ubytování, za super cenu v lokalitě, kde se ani nemáte kde najíst. Jinak obecně cena ubytování na Bali není moc příznivá, oproti Thajsku a Vietnamu je dost drahé a horší kvalita.

Ubytování hledám přes Google maps, Booking.com, Agoda.com (mladší brácha bookingu) a Airbnb.

 

Slevy na ubytování

 

Spíš dostanete část peněz zpět. Mám vyzkoušeno a funguje to. 🙂

Můžete získat slevu na ubytování ve výši 350 Kč od Booking.com, podmínkou je mít rezervaci min. za 700 Kč bez dalších poplatků. Stačí, když použijete můj odkaz, KLIKNĚTE TADY >>

Po rezervaci vám přijde potvrzení o odměně do emailu. Další sleva ve výši 375 Kč od Airbnb, podmínkou je mít rezervaci minimálně za 1.400 Kč a použít odkaz TADY >>

JÍDLO

Jídlo je všude dostupné a levné?

 

Dostupné je všude, na každém rohu, na každé ulici, popřípadě si je můžete nechat dovést i na skútru přes aplikaci Go-jet. Levné? Ano i ne. Záleží totiž na tom, kde jíte. V restauracích pro turisty jsou stejné ceny jako u nás, ne-li dražší (orientačně kolem 100k jedno jídlo). Na ulici s místními se najíte za mnohem méně (kolem 30k jedno jídlo).

Určitě vyzkoušejte místní polívku (Bakso ayam) ze skútru, cena je 15 – 20k a je výborná, rýžové nudle a kuřecí knedlíčky. 

Voda 1,5l stojí 7.000 – 15.000 rupií

Smoothie 30.000 rupií

Pivo Bintang 0,5l stojí kolem 37.000 – 55.000 rupií

 

Mé oblíbené místa a pár dobrých tipů pro vás:

 • JídloSate House – dejte si tam Sate, mají je nejlepší a za bomba cenu. Je to rýže, ugrilované kuřecí maso na špejli a arašídová omáčka. 6 špejlí za 23k a 10 kusů za 38k.
 • Jídlou benzínky – pro odvážnější, na ulici večer rozdělají stoly a židle, normálně na chodníku před obchodem, který už má zavřeno. Kuře s rýží za 17k. Vždy čerstvé.
 • JídloSweet Orange Warung Ubud – restaurace v rýžovém poli, cena je velmi příjemná a jídlo výtečné. 
 • JídloWarung Amphibia – čerstvé grilované ryby. Rybu jsem na Bali nikde neriskovala, neslyšela jsem na ně moc chvály, nicméně tenhle Warung je hned u moře, takže ryby byly čerstvé a výborné. Cena suprová, pivo skoro levněji, jak v obchodě a posezení na pláži. Co víc si přát? 🙂 A pokud se sem vydáte, tak ochutnejte i jejich brambůrky, byly výborné.
 • Posezení a čumendaChar Char Bar & Grill – můžete si dát drink a posedět na schodech s výhledem do ulice.
 • Jídlo, bar, pártySky Garden Bali – pokud se chcete nadlábnout, tak běžte na 20h, koupíte si vstup za 100k a můžete si dát jídlo z rautu a drink z nabídky, neomezeně až do 21h. Potom už platíte nebo jdete pryč. Nicméně v noci zde začne pořádná párty, ale když odejdete, platíte vstup znovu.
Důležitá slovní zásoba, pokud máte v plánu jíst v (ne)turistických “restauracích”

 

 • Migore – nudle
 • Kuře – ayam
 • Vejce – telur
 • Cukr – Gula
 • Mléko – Susu
 • Chci platit, prosím – Mau bajar tolong
 • Bakso ajam – polívka s kuřecíma kuličkama

LOKALITA

Tohle je velké téma, protože každé místo je něčím specifické. Rozhodně nepočítejte, že na Bali najdete na jednom místě krásné pláže, super bary, a ještě krásnou přírodu. Sestavila jsem mapku, kde jsem poznačila přibližnou dojezdovou vzdálenost na skútru, ať máte přestavu, jak je vůbec ostrov velký. Na Legiánu a Seminyaku počítejte, že 5 km jedete cca 30 minut, zde se vyplatí skútr. Na delší vzdálenosti, je lepší auto, ale já vše sfoukla na skútru. 🙂
Jaké bys nám doporučila strategické místo pro výlety na ostrově, které je u pěkné pláže, nic mrtvého, ale zase žádný extrémní ruch? Jedeme na 14 dní.

 

Tak tohle je hodně náročný požadavek. Kuta, Canggu, Seminyak jsou hlavní turistické části, takže je zde nejvíce restaurací, barů, diskoték, ale na druhou stranu extrémní ruch a velké zácpy na silnicích a také draho. A ani pláž se mi tu nelíbila, byla špinavá (mění se to dle ročního období), ale také plná lidí a otravných prodejců.

 

Za mě bych pobyt nesměřovala na jedno jediné místo, ale stěhovat se s kufrem každé 3 dny je také blbost, takže jsem zvolila 2 strategické místa – jedno je poblíž krásných plážích a druhé je blízko nádherné přírodě.

 

Nádherné pláže jsou úplně na jihu ostrova a nejblíže je k nim město Jimbaran, kde je i pestrý večerní život. Ubytujte se někde na kraji, centrum je ještě hodně rušné. Zde hned můžete navštívit pláž Dreamland Beach, ze které se dá pozorovat západ slunce. Do půl hodinky jízdy na skútru můžete být na dalších krásných plážích (Melasti beach, Green Bowl beach a Pandawa beach) a zajímavých místech (Pura Luhur Uluwatu, Alila Villas Uluwatu).

 

Druhé místo, kde strávit část vaší dovolené je určitě turistický Ubud. Stojí za návštěvu, nicméně k moři je odtud daleko, proto si raději zařiďte ubytování s bazénem. Přímo v Ubudu můžete navštívit Opičí park, kde můžete opice i krmit a fotit se s nimi, ale pozor na mobil a na věci, opice kradou a hodně. Zajděte si na procházku na Campuhan Ridge Walk anebo můžete navštívit hinduistický chrám Pura Taman Saraswati.

 

Z Ubudu můžete vyrazit na další krásné místa, které jsou do hodiny jízdy na skútru. Za návštěvu určitě stojí známé Rýžové terasy (v zajímavých místech si přečtěte, jak to tam chodí), kousek o Rýžových teras můžete navštívit krásný hinduistický chrám Pura Tirta Empul, kde vyvěrá svatý pramen, bazén s posvátným pramenem najdete za bazény, kde se věřící omývají. Také můžete vyrazit na Bali swing, kde se můžete zhoupnout na houpačkách v údolí, kde pod sebou budete mít řeku s vodopádem. A v blízkém okolí Ubudu se také nachází krásné vodopády Tibumana Waterfall a Waterfall Kanto Lampo.

 

Kde mi v Ubudu chutnalo? Zde jsem navštívila i nějaké turistické restaurace a nejvíce jsem byla spokojená v Sweet Orange Warung a Clear cafe. A také jsem objevila místo s italskou pizzou, takže až budete mít chuť na nějakou prasečinku, tak si zajeďte do Fuzion Cafe.

ZAJÍMAVÁ MÍSTA

Co stojí za to navštívit?

 

Pláže – Melasti Beach a Green Bowl Beach. Vodu a ovoce sebou, na těchto plážích nejsou restaurace, jen sem tam něco místní báby nabízí, kokos zde seženete. Za mě nejkrásnější pláže na Bali. Před sluncem se můžete schovat pod skálu. Připravte se, že budete bez signálu. 🙂 Na Melasti Beach jsou na začátku i lehátka, ale já chodila vždy dozadu, kde je větší klid. Ještě je zde jedna krásná pláž, která je rušnější, ale zase jsou zde restaurace, pokud plánujete celý den na pláži, tak raději jeďte na Pandawa Beach

 

Ubud – hodně turistické místo, ale není tak zběsilé, jako Kuta, rozhodně stojí za návštěvu. Přímo v Ubudu můžete navštívit Opičí park, kde můžete opice i krmit, vlezou vám na rameno a můžete mít tak pěknou fotku, ale pozor na mobil a na věci, opice kradou a hodně. Zajděte si na procházku na Campuhan Ridge Walk, nahoře můžete posedět na kávičce anebo si skočit do bazénu, je tam kavárna s bazénem, což přijde vhod. Také můžete navštívit hinduistický chrám Pura Taman Saraswati.
Za návštěvu určitě stojí známé Rýžové terasy, je to krásné místo. Každá část rýžových teras se platí, údajně totiž pole vlastní různí majitelé. Dám vám pár zatraceně dobrých rad, jak ušetřit. Dávejte si pozor, komu jste už zaplatili, protože se může stát, že zaplatíte (10k/os.), když půjdete nahoru a pak když půjdete zpět, tak po vás může chtít peníze znovu. Jednoduše řekněte, že jste už platili a jděte dál. Také je úplně vpravo čelem k terasám bambusový výhled, na kterém pravděpodobně můžete udělat pěknou fotku, ale neuděláte, výhled odtamtud stojí za prd.
 

Chrámy jsou na Bali na každém rohu, ale za návštěvu podle mě stojí jen 4: nejznámější Ulun Danu Beratan Temple, Titra Gangga, Temple Of Lempuyang Luhur, ze kterého je skvěle vidět sopka Gn. Agung. A ještě jeden, kousek o Rýžových teras můžete navštívit krásný hinduistický chrám Pura Tirta Empul, kde vyvěrá svatý pramen, bazén s posvátným pramenem najdete za bazény, kde se věřící omývají.

Vodopády jsou po celém ostrově a jsou krásné: Tibumana Waterfall, Waterfall Kanto Lampo, můj favorit Tukad Cepung Waterfall, Air Terjun Fiji, Sekumpul Waterfall, Gitgit Waterfall, Aling-Aling Waterfall, Banyumala Waterfall a Air Terjun Munduk.
A pokud toužíte po klidu, překrásných plážích, nádherné přírodě a málo turistech, tak mám pro vás tip, kde to najdete. Na Bali jsem poznala Mirku a Michala a vyrazili jsme společně na okolní ostrovy, oba o nich napsali moc hezké články, a proto vás velice ráda na ně odkážu.

Lombok – Gili Islands – Mirka na těchto ostrovech strávila přes 2 týdny, zamilovala si je a napsala moc pěkný článek včetně toho, jak se sem z Bali dostat. Článek Stále věřím v ráj najdete zde >>

Nusa Penida – maličký ostrov kousek od Bali, strávili jsme tu 3 nádherné dny. Michal popsal náš výlet opět včetně toho, jak se sem dostat ve článku Ostrov NUSA PENIDA – povinná zastávka na cestě po Bali >>

Čemu se vyhnout?

 

Waterfall Tegenungan – doslova turistická atrakce. Je to nejbližší vodopád od turistických míst, takže je zde přelidněno a budete muset prvně projít několika stánky s oblečením a restauracemi. U vodopádu je několik nesmyslů jako betonové srdce s nápisem I love waterfall. Zbytečná cesta.

Pokud chcete klidnou dovču, bez extrémního návalu turistů, hluku oblastem Kuta, Seminyak, Canggu a Sanur. Všeho moc, moc turistů, moc indonésanů, moc kolon. Jeďte na druhou stranu ostrova do Loviny, tam je ještě staré, krásné Bali.

 

Snažila jsem se odpovědět na hlavní dotazy ohledně Bali, které mi poslali moji přátelé. Pokud jsem na vaši otázku neodpověděla, napište mi ji do komentářů, ráda vám pomůžu anebo zjistím co a jak u přátel, kteří na Bali žijí. A nezapomeňte dát lajk a článek sdílet i svým přátelům. 😉
[fblike]

Přidat komentář

komentářů