Vyberte stránku
Denně pracuji 6 hodin (4 hodiny na nových projektech, 2 hodiny denně věnuji financím a mým klientům), osobní schůzky mám pouze v pondělí a v pátek a o víkendu mám volno. Do konce letošního roku je mým cílem tuto dobu zkrátit ještě o polovinu i méně. Držte mi palce, aby mi to vyšlo, určitě vás budu o tom informovat. Hlavní zlom očekávám, že nastane v říjnu 2017. 🙂

Možná vám teď vrtá hlavou: A co příjem? Neklesl? Vůbec ne, právě naopak. Dnes jsem dokonce úspěšnější než dříve. Letos jsem vydělala za prvních 5 měsíců o 200 000 Kč více než loni za stejné měsíce a můj příjem stále roste. Podle mě je to hlavně z toho důvodu, že odvádím mnohem lepší a kvalitnější práci, díky tomu, že mám více času se nad každým klientem a jeho potřebami, pořádně zamyslet.

Ještě než se na to vrhneme, tak vám povím, jak jsem vůbec fungovala, než jsem se pustila do změn, které se dnes dozvíte. Možná to bude někomu z vás hodně povědomé…

Pracovala jsem asi nonstop, odložila jsem svůj osobní život a sny a začala jsem se honit za kariérou.Dnes už vím, že to byla pěkná blbost a o tom, jak jsem si to v hlavě srovnala vám napíšu hned v dalším článku. Věřím, že otevře oči hodně finančním poradcům a nejen jim. Určitě se máte na co těšit, ale teď se vrátím k tomu hlavnímu, co mělo být v tomhle odstavci. Ale odstavec by byl už moc dlouhý, tak to zkusím v dalším. 🙂

Byla jsem pořád hrozně zaneprázdněná, na nic a nikoho jsem neměla čas, nestíhala jsem a nevěděla jsem, kam dřív skočit. Brzo ráno jsem vstávala, abych se mohla pustit co nejdřív do práce, a abych všechno stihla, končila jsem pozdě v noci a to i v pátek. O víkendu jsem doháněla práci, kterou jsem nestihla v týdnu. Měla jsem dlouhé seznamy úkolů, které jsem musela udělat.

Myslela jsem si, že čím víc jich stihnu, tím budu mít lepší výsledky. Také jsem si naivně myslela, že čím víc budu pracovat, čím víc času budu věnovat práci a schůzkám, tak budu mít lepší výsledky. Opět další blbost.

Nastal čas udělat několik zásadních změn, byla to dlouhá cesta a vám jsem ji shrnula do 5ti nejdůležitějších kroků, které jsem udělala.

 

5 kroků, díky kterým budete produktivnější nebo budete mít minimálně hezčí den

 

Krok číslo 1: Nenechte se vyrušovat

Moderní aplikace jsou fajn, ale také jsou největším zdrojem vyrušování. Když položíte mobil, tak jak dlouho vás nechá v klidu pracovat? Prostě jak dlouho vydrží být potichu a na něco vás neupozorňovat? Moc dlouho ne, že? Takže první krok, který jsem udělala a doporučuji i vám je:

  • vypněte zvukový signál, který upozorňuje na dění na Facebooku, na zprávu, email. Nejlepší by bylo vypnout zvuk mobilního telefonu úplně.
  • zrušte na mobilu veškeré upozornění jako jsou i vyskakovací okna na zamčené obrazovce
  • vypněte funkci automatického stahování emailů do mobilu (já jsem později zrušila stahování emailů do mobilu úplně)

Teď hned to udělejte, máte to za chvilku nastavené a pak pokračujte ve čtení, neodkládejte to a doporučuji nad tím moc nepřemýšlet, náš mozek nemá rád změny a tak začne hledat důvody, co hrozného se může stát. Prostě to vyzkoušejte a uvidíte, vrátit to do původního nastavení můžete vždycky. 🙂

Krok číslo 2: Šablony

Stává se vám, že něco opakujete pořád dokola? Mě asi každý den. Týdně posílám spousty emailů, kde jsou nabídky na financování bydlení, postup, jak správně vyřídit pojistnou událost, informace k platbě a několik dopisů. A na tohle všechno mám připravené šablony, které zkopíruji a upravím data pro konkrétního klienta a odesílám. Máte nastavený v emailu automatický podpis? Tak tohle je něco podobného.

Opět není na co čekat a udělejte to hned. Vezměte si prosím papír a tužku a napište si všechny opakující se emaily nebo telefonáty, které se týkaly stejného tématu. Čeho to bylo? Až to budete mít, tak si vytvořte složku, kde budete mít uložené šablony pro tyto opakující se případy. Pokud nemůžete šablony vytvořit teď hned, tak si dejte do diáře pevný termín, kdy se tomu budete věnovat, a který bude během následujících 2 dnů.

 

Krok číslo 3: Nemrhejte svým časem ani s časem druhých

Prozradím vám jedno velké tajemství, dávejte pozor! Všechno není potřeba řešit osobně. Ano, tak jednoduché to je. Byla jsem naučená se skrz každou blbost hned potkávat osobně, což zabere moře času. Jak dlouho trvá než se oblečete, připravíte a dojedete na schůzku? Jak dlouho vám zabere samotné setkání? A jak dlouho vám trvá napsat jeden email? Chcete méně času trávit prací? Naučte se věci řešit v tomto pořadí – email, telefon, skype, osobní jednání.

Pokud nakonec budete muset přistoupit na osobní jednání, tak si předem domluvte čeho se konkrétně bude setkání týkat a omezte přesně dobu trvání. Často mi volají finanční poradci, tak i jiní různí podnikatelé s tím, že se se mnou chtějí potkat, což je fajn, ale protože nechci mrhat svým časem a ani jejich, tak je požádám, ať mi důvod setkání pošlou do emailu.

Ještě se naučte efektivně komunikovat. Nezdá se to, ale je to fuška. 🙂 Znáte takové ty nekonečné rozhovory, kdy se obě strany chtějí domluvit na setkání a je jim to jedno kdy, v kolik a kde? Tak tomu se jednoduše vyhněte. Domlouváte se s někým na setkání? Máte odsouhlaseno, že se potkáte? Tak usnadněte život vám oboum, uvidíte, že druhá strana za to bude ráda. Místo odpovědi, tak kde se potkáme? Vyber nějakou restauraci, mě je to jedno. Navrhnete rovnou sami kdy a kde. Můžeme se potkat třeba v úterý ve 14 hodin v restauraci La Oliv? A ušetřili jste další dobré půlhodiny denně.

Krok číslo 4: Rutinní, opakující se činnosti vykonávejte v jednom pevném čase

Trochu přitvrdíme. Pokud jste zvládli krok číslo 1 a 2, gratuluji vám, jste skvělý a nevzdávejte to. Třetí krok už bude trochu fuška a nepříjemný. Z počátku budete mít porodní bolesti, ale výsledek bude stát za to. Usuzuji to podle sebe, protože mě to trvalo tak půl roku než jsem tento krok skutečně začala poctivě dodržovat v jednom pevném termínu, který sem si stanovila. Jste připraveni? Jdeme na to.

Činnosti, které jsou stejné jako například telefonování nebo vyřizování emailů, vykonávejte v jeden konkrétní čas. NE celý den, opět vás to jen vyrušuje od důležité práce, kterou pak díky tomu neuděláte. U mě je to i počítání hypoték a vytváření nabídek, jsou to už pro mě rutinní činnosti. Takže telefonáty, emaily a hypotéky řeším pouze 4 dny v týdnu a to od úterý do čtvrtka od 13 – 15 hodin a v tento čas se nevěnuji ničemu jinému, proto vše krásně stihnu.

Jak vypadá můj běžný týden, který mám díky dodržování kroků z tohoto článku, se můžete podívat zde >>

To stejné se týká jednání s klienty, pokud máte schůzky, tak se je snažte mít pouze v jednom konkrétním čase/dni. Měla jsem schůzky rozfrfňané v celém týdnu, přizpůsobovala jsem se všem okolo, měnila jsem i svůj naplánovaný rozvrh. Nedělejte to. Asi tuším, co se vám teď honí hlavou. To nejde, nebojte, myslela jsem si to stejné. Co když nebudou mít klienti v můj stanovený den čas?

Budou a pokud ne, tak to vyřešíte jinak. Mě jednoho dne nezbylo nic jiného, než mít schůzky jen v jeden jediný den v týdnu a teď ani nedokážu popsat, jak úžasné to je. V září 2016 jsem odevzdala auto, které jsem měla na operativní leasing a od té doby nemám auto (půjčuji si auto od přítele), navíc jsem se připravovala na soutěž Bikiny fitness, takže jsem byla v hodně přísné dietě a tréninku – měla jsem pouze jeden den, kdy jsem ráno a večer netrénovala a měla jsem volno. Takže nebyla jiná možnost než tento den využít na schůzky.

Jak s tím máte teď naložit? Poradím vám.

  • čtěte emaily jen 2x denně. Nezačínejte den vyřizováním emailů, ráno máte nejvíce energie, proto ji využijte na opravdu důležité úkoly, které posunou vaše podnikání. Dříve, jak v 10h emaily neotvírejte, protože brzo ráno nebudete mít ještě odpovědi na emaily, které jste odeslali den předtím. Určete si teď hned ve vašem diáři 2 pevné časy, kdy se budete věnovat emailům.
  • omezte telefonování. Naučte se pracovat bez mobilního telefonu, nezvedejte každý hovor, dejte si mobilní telefon do jiné místnosti a určete si pevný termín, kdy zameškané hovory naráz vyřídíte.

  • určete si pevný termín, kdy budete mít osobní jednání. Otevřete diář, podívejte se kolik jste měli za týden schůzek a podle toho kolik vám zabrali času si vymezte v diáři blok, kdy budete mít tyto osobní jednání.
  • vezměte si papír a tužku a sepište si všechny rutinní činnosti, které denně děláte, potom si vedle napište jestli to musíte vykonávat přímo vy osobně nebo je můžete delegovat. V případě, že většinu činností můžete delegovat, tak začněte uvažovat o asistentce a na zbytek rutinních činností, které musíte vykonat vy osobně, si opět vymezte pevný, nejlépe šibeniční termín v diáři a v jiný termín se jim nevěnujte

Vím, že to nebude jednoduché, začněte postupně a první, co udělejte, tak nezačínejte den otevřením emailů! To je to nejhorší, co můžete udělat. Ráno máte nejvíce energie a čistou hlavu, běžte tvořit, ukažte světu, co umíte. 🙂

Krok číslo 5: Naučte se odmítat

To nejtěžší jsem si nechala na konec. Týmové aktivity jsou fajn, ale strávit zbytečně celé dopoledne nebo i den na poradě, která nakonec nemá žádný výsledek, je mrhání časem. To je to stejné, jako byste zůstali celý den v posteli. Co je tedy lepší? 🙂 Moje porady s asistentkou jsou jen tehdy, kdy je potřeba, stane se, že je máme každý týden nebo je i období, kdy ji i dva měsíce nepotřebujeme. Hlavně netrvají déle než 30 minut, protože obě dopředu víme, co budeme řešit a jdeme rovnou k věci.

Dejte si tedy za cíl, že se nebudete účastnit porad, které nemají jasně definovaný cíl.

A přestaňte dělat všechno pro všechny. Naučila jsem se odmítat klienty, odmítat věci a činnosti, které mě nebaví a vyčerpávají mě. Zní to trochu děsivě, viďte. Klienty odmítám, když nevidím význam v naší spolupráci nebo by to mohlo nějak poškodit moje jméno, ty provize mi za to nestojí.

Když jsem začala řešit odchod ze společnosti Partners, tak jsem se rozhodla změnit strategii a rozhodla jsem se si udržet klíčové klienty. Proto jsem oslovila s možností další spolupráce jen 30% ze všech klientů, které jsem v té době v systému měla evidované. Díky tomu můžu poskytovat svým stávajícím a i novým klientůmpřekvapivé služby nad rámec povinností, které zcela přesahují obvyklý standard služeb ve finančním poradenství.

Proto vám na závěr radím, abyste se zaměřili na 20 – 30% klíčových klientů a snažte se jim vyhovět a dejte jim víc než očekávají.

Článek má ještě pokračování, popsala jsem jak vypadá můj běžný týden, věřím, že i zde najdete spousty inspirace. Stačí kliknout tady >>

Poznámky a informace o původu:

K přehodnocení mého času a toho jak pracuji mě inspiroval Tim Ferriss v jeho knize Čtyřhodinový pracovní týden. Neuvěřitelná kniha, už ji čtu potřetí a vždy najdu něco nového, co mi hodně pomůže v mém podnikání, nicméně kniha obsahuje i spoustu skvělých rad i pro zaměstnance, takže ji doporučuji všem, určitě stojí za to si ji přečíst.Zde je odkaz na Heureku a knihu si můžete rovnou objednat >>

Přidat komentář

komentářů